Przejdź do treści

Adres email

fundacjasfl@gmail.com

Numer telefonu

(+48) 451 592 552

Lokalizacja

Grodzieńska 1, 16-100 Sokółka

Wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia…….

W roku 2020 od lipca do grudnia realizowaliśmy w naszych świetlicach środowiskowych projekt „Antywirus” finansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Sokółce. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu nasze dzieciaki miały możliwość rozbudzenia w sobie pasji do rękodzieła i akwarystyki oraz uczestniczyły w wyjeździe do Parku Trampolin w Białymstoku. 

  Realizację projektu wsparli swoim czasem i zaangażowaniem wolontariusze, którzy dzielili się z naszymi podopiecznymi swoimi zainteresowaniami. 

  Wolontariusz akwarysta – pan Przemysław, służył wsparciem technicznym już w chwili planowania budżetu projektu. Później pomógł w zakupach, wybrał optymalny do warunków świetlicowych sprzęt. Kiedy zestawy akwariowe, gotowe do użycia pojawiły się w świetlicach, dzieciaki miały możliwość uczestniczenia w zajęciach dotyczących „podwodnego świata”. Poznały biotopy, które można odwzorować w akwariach oraz różne gatunki rybek. Wspólnie z wychowawcą i wolontariuszem, w każdej ze świetlic został zaprojektowany wygląd akwarium. Później dzieciaki asystowały przy – mówiąc żargonem akwarystycznym – „zalewaniu baniaka”. Mogły pomagać we wszystkich kolejnych etapach – od wyboru tapety na tylną ścianę , po ułożenie korzeni i kamieni i nalewanie wody. Później, to dopiero była próba cierpliwości. …Trzeba było czekać około 3 tygodni (proces dojrzewania zbiornika) do wpuszczenia rybek. I w końcu nadszedł ten wielki dzień!

  Akwaria ożyły. Nowi mieszkańcy, świadomie wybrani w sklepie akwarystycznym (stosownie do wielkości zbiornika i możliwości wspólnego przebywania w akwarium) zamieszkali w świetlicowych „baniakach”. Od tej pory podopieczni świetlic(oraz wychowawcy?) uczyli się dbania o zbiorniki, uczestniczyli w cotygodniowych podmiankach wody, obserwowali wzrost roślin. Uczyli się jak przezwyciężać istniejące w akwarystyce trudności – walczyć z glonami. Sukcesem projektu był fakt, że część dzieciaków zainteresowała się tematem i chce pogłębiać swoją wiedzę. Projekt już dobiegł końca, ale żyjące w świetlicach zbiorniki będą przez długie(mamy nadzieję) lata przypominać o jego realizacji. 

  Wolontariuszka z zajęć rękodzieła pani Ela – również włączyła się w przygotowanie budżetu, co pozwoliło na zakup odpowiednich materiałów i narzędzi. Dzieciaki miały możliwość poznania różnych technik wykonywania bransoletek, kolczyków, naszyjników, breloczków. Biżuteria była możliwa do wykonania zarówno w damskiej, jak i męskiej wersji. Każdy uczestnik zrobił na własny użytek przynajmniej jedną ozdobę. Na kolejnych zajęciach z wolontariuszką dzieciaki poznawały nowe metody i wzory. Podopieczni świetlic, chętnie korzystali z nabytych umiejętności i materiałów również bez pomocy wolontariusza, wykorzystując czas wolny w świetlicach. Kiedy zawieszono stacjonarną działalność placówek, dzieciaki otrzymywały materiały do produkcji biżuterii dostarczone przez wychowawców do domu w pakietach edukacyjnych, a wolontariusz nagrał filmik zamieszczony na you tube z instrukcją wykonania trudniejszych ozdób. Na zakończenie projektu w siedzibie Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” powstała wystawa składająca się ze zdjęć prac dzieci. 

Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Sokółce za dofinansowanie a wolontariuszom wielkie ukłony za zaangażowanie. 

Wychowawcy i dzieci ze świetlic środowiskowych „Koniczynka” i „Stokrotka”  

Skip to content