Przejdź do treści

Adres email

fundacjasfl@gmail.com

Numer telefonu

(+48) 451 592 552

Lokalizacja

Grodzieńska 1, 16-100 Sokółka

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego wieku – lato

Przełom lipca i sierpnia 2021r. w Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce minął pod znakiem ograniczania skutków pandemii koronawirusa.

W związku ze zmniejszeniem w okresie letnim ograniczeń związanych z pandemią nasza organizacja postanowiła wykorzystać ten czas na działania w projekcie z programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji ,,Sokólski Fundusz Lokalny” pod nazwą ,,Na zdrowie! Wychodzimy z pandemii” oraz w projekcie Urzędu Miasta Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomani w 2021r. pod nazwą ,,Wzmacniamy zdrowie seniora w pandemii koronawirusa”.

Potrzebę podjęcia wielu działań uzasadniliśmy wynikami raportu z badań przeprowadzonych w kwietniu 2021r. przez Instytut Polityki Senioralnej Senior Hub pod nazwą ,,Wyniki badania na temat jakości życia osób starszych w pierwszym roku epidemii Covid 19.Wyszliśmy z założenia, że trzeba wyrównać straty spowodowane zmniejszeniem dostępności do służby zdrowia, ograniczeniem kontaktów, ciągłym pobytem w domu. Stwierdziliśmy, że naszym członkom pomóc mogą różne działania. Jednych wspomóc może modlitwa i cisza świątyń różnych wyznań, innych pobyt w otoczeniu pięknej przyrody, spacer nad jeziorem i wicie wianków, innych jeszcze ziołowe warsztaty.

Trafiliśmy w dziesiątkę. Chętnych było bardzo wielu, niektórzy brali udział we wszystkich spotkaniach. W ramach projektu ,,Na zdrowie! Wychodzimy z pandemii koronawirusa” wiliśmy nad jeziorem wianki z zebranych wcześniej kwiatów, odbyliśmy marsz z kijkami nordic walking , Krzysztof Frejus , nasz uniwersytecki fotograf uwiecznił nas na zdjęciach, wystawa których zostanie zorganizowana we wrześniu w Bibliotece Publicznej w Sokółce. Miłym akcentem było wręczenie uczestniczkom pomadek, którymi obdarował nas ,,Rossmann”. W ramach tego samego projektu zorganizowaliśmy wycieczkę ekumeniczno-turystyczną Kundzin- Samogród- Bohoniki. Spotkaliśmy się z gospodarzami obiektów sakralnych trzech wiar, wysłuchaliśmy ich opowieści, odpowiedzi na zadawane przez uczestników pytania, zwiedziliśmy otoczenie , niektórzy uczestnicy odwiedzili groby swoich bliskich zmarłych. Wartość tej wycieczki to wiedza o najbliższym środowisku. Niektórzy uczestnicy po raz pierwszy zobaczyli piękną drewnianą cerkiew w Samogródzie, która jest oddalona od Sokółki zaledwie o około 15 km.

W ramach projektu ze środków gminnych zorganizowaliśmy wyjazd do ,,Zielskiej Kolonii” w Knyszewiczach, której gospodynią jest Pani Agnieszka Prymaka. Przygotowała nam ucztę dla duszy i podniebienia, opowiedziała o ziołach jakie mają zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej seniorów, przygotowała trzy rodzaje smacznej lemoniady oraz kawę ziołową. Smażyliśmy liście babki w cieście z mąki ciecierzycy, gotowaliśmy ,,zupę mocy” i robiliśmy sałatkę z ziół zebranych w najbliższym otoczeniu. Sami zaś serwowaliśmy przygotowany przez wolontariuszki gulasz z kaszą jęczmienną i wodę z plastrami cytrusów, mięty i imbiru. Stwierdziliśmy, że czas odejść od butelkowanej wody i zmniejszyć używanie plastiku. Uczestnicy nagradzali pomysłodawców i organizatorów spotkań brawami.