Przejdź do treści

Adres email

fundacjasfl@gmail.com

Numer telefonu

(+48) 451 592 552

Lokalizacja

Grodzieńska 1, 16-100 Sokółka

Podsumowanie wspólnej akcji pomocy dla Ukrainy

Podsumowanie wspólnej akcji pomocy dla Ukrainy społeczności lokalnej,

Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” i Burmistrz Sokółki.

Wybuchła wojna. Strach. Lęk. Tłumy uchodźców na granicy. Trzeba działać. Ogłaszamy zbiórkę rzeczową. Odzew jest natychmiastowy. Po 15 min od otwarcia siedziby Fundacji cały korytarz zastawiony jest kartonami. Pampersy, dania dla dzieci, szczoteczki do zębów…Wszystko to, co potrzebne jest ludziom, którzy opuścili domy aby ratować życie. Społeczność nie tylko miasta Sokółka ale i całego Powiatu pomaga. Ludzie przyjeżdżają, przywożą kolejne dostawy. W akcje włączają się szkoły, przedszkola, niektóre zakłady pracy. Niesamowita solidarność społeczności lokalnej. Pierwszy transport z pomocą rzeczową wyjeżdża na granice w poniedziałek. Okazuje się, że siedziba Fundacji jest za mała. Pani Burmistrz natychmiast organizuje magazyn. Zbieramy dalej.

Pojawia się nowe wyzwanie – na naszym terenie otrzymują schronienie uchodźcy. Ludzie, którzy zostawili dobytek całego życia w kraju. Przyjeżdżają, nie mając nic. Otwieramy magazyn – w postaci free shopu. Ze wsparcia w postaci produktów spożywczych, przemysłowych, artykułów chemicznych, odzieży, koców, pościeli, ręczników, art. dla dzieci itp. korzystało ponad 200 uchodźców, część z nich systematycznie. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny”, magazyn był dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.30. a w nagłych przypadkach również w weekendy.

Pozyskujemy, dzięki Federacji Funduszy Lokalnych w Polsce, ogromną ilość produktów spożywczych, przemysłowych, ubrań, ręczników itp. Magazyn znowu się zapełnia, wyjeżdżają kolejne transporty.

Potrzeby rosną. Ogłaszamy zbiórkę do puszek. Największe kwoty zbierają Urząd Miejski w Sokółce, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sokółce oraz Przedszkole nr 3 w Sokółce. Akcję dużą kwotą wspiera Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokółce.

Dzięki pozyskanym środkom można opłacić leki, zakupić niezbędne rzeczy.

Aktualnie potrzeby uchodźców zmieniają swoją formę. Magazyn zostanie zamknięty. Teraz startujemy z „Akcja – integracja”. Szczegóły już wkrótce.

Dziękujemy społeczności lokalnej z powiatu sokólskiego, za solidarność i ofiarność, szkołom, przedszkolom, zakładom pracy, osobom prywatnym za zaufanie i współpracę. Dziękujemy cichym bohaterom drugiego planu – wolontariuszom, których trud i zaangażowanie mierzy się w litach potu przy segregacji, załadunku, rozładunku, Firmie Szestowicki Transport, Straży Miejskiej, Pracownikom OSiR, Harcerzom z 1 SDH ATMA im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki ", Rejonowemu Oddziałowi PCK w Sokółce.

Skip to content