Adres email

fundacjasfl@gmail.com

Numer telefonu

(+48) 451 592 552

Lokalizacja

Grodzieńska 1, 16-100 Sokółka

Projekt „Tatarskie ślady …”

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki realizuje projekt „Tatarskie ślady w wielokulturowej Sokółce i okolicy”.

Oczywiście pandemia koronawirusa i nam trochę namieszała. Nie odbył się Koncert Niepodległości w Kruszynianach, na wysłuchanie którego bardzo liczyliśmy, ale z pozostałymi działaniami jakoś radzimy.
Zamieniliśmy Biebrzański Jarmark Rozmaitości w Suchowoli na Gminne Dożynki. A więc czterdziestoosobowa  grupa (oczywiście różnych wyznań), przy pięknej pogodzie stawiła się w parku miejskim w Suchowoli. Atrakcji było sporo, więc dobrano się grupkami i każda szukała interesujących ciekawostek.
Był konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, stoiska promocyjne i rękodzielnicze, stragany jarmarczne, gra miejska z nagrodami, a na scenie występy zespołów.
Jednak upał każdemu dał się we znaki i wszyscy przed czasem zameldowali się w Tatarskim Centrum Kultury, gdzie miała odbyć się druga część programu.
Imama Ramila, który był na urlopie, zastąpiła przemiła muzułmanka, mieszkanka Suchowoli Iwona Iljasiewicz. Ciekawie opowiedziała historię Centrum, które kupione było w 2001 roku, w latach 2014-2017 przeszło przebudowę i modernizację.

Jest tu miejsce na prezentację wystaw stałych i tymczasowych o historii i religii Tatarów w Polsce, ale też w Suchowoli, jest sala modlitewna, planowana jest organizacja dni kultury muzułmańskiej, czytelnia. Jest też część mieszkalna, którą zajmuje imam z rodziną.
Historia osadnictwa Tatarów w Suchowoli sięga od roku 1795 i związana jest z osadnictwem żołnierzy i ich rodzin.

W 1799 roku w Suchowoli stacjonowało 110 osób z jednostki Baranowskiego i do dziś żyją potomkowie osadników wojskowych.
Po krótkiej, ale interesującej prelekcji, obejrzeliśmy pomieszczenia Centrum przeznaczone do różnych potrzeb.

Czekał już przygotowany poczęstunek ze smacznych sałatek oraz kawa i herbata z ciasteczkami.
Krótki odpoczynek, wspólne zdjęcie i powrót do domu.
To była pierwsza część projektu. Zapraszam do udziału w pozostałych, a będzie to spotkanie w Muzeum Ziemi Sokólskiej z izbą poświęconą Tatarom oraz warsztaty kulinarne kuchni tatarskiej.
Projekt dofinansowano ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” i Gminę Sokółka.

Skip to content