Fundusz Lokalny” we współpracy z ARFwP ogłasza lokalny Konkurs Grantowy w ramach projektu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Dalekosiężnym dążeniem fundatora programu Działaj Lokalnie” jest powstanie społeczeństwa zdolnego do samoorganizacji i współpracy przy zaspokajaniu wspólnych potrzeb. By to osiągnąć, niezbędni są liderzy i animatorzy, którzy organizują społeczne działanie, a następnie promują w lokalnym środowisku.
Konkursy grantowe organizowane przez Ośrodki Działaj Lokalnie skierowane są przede wszystkim do początkujących liderów, którzy dzięki uczestnictwu w konkursie mają okazję zdobyć doświadczenie realizując mały projekt na rzecz swojej społeczności. Mają także szansę poznać przykłady ciekawych pomysłów i przedsięwzięć podjętych w ramach „Działaj Lokalnie” w innych częściach kraju. Baza projektów, publikacje, filmy promocyjne, ale także bezpośrednie porady i opieka pracowników ODL stanowią inspirację do formułowania własnych pomysłów i tworzenia autorskich projektów.
Początkujący liderzy, zainspirowani przykładami innych przedsięwzięć, sami organizują projekt skoncentrowany wokół wcześniej zdefiniowanej potrzeby/problemu związanego z ich najbliższym otoczeniem. W wyniku realizacji takiego przedsięwzięcia zyskują pewność siebie, przeświadczenie, że są w stanie zrobić coś dla swojego środowiska – dojrzewają jako liderzy. Zdobywają doświadczenie i nowe kompetencje - uczą się jak pisać, realizować i rozliczać projekty. Uczą się jak mobilizować i przekonywać innych mieszkańców do wspólnych działań. Liderzy umieją mówić o swoich przedsięwzięciach, promować je w społeczności. Staje się dla nich jasne, że promowanie swojej aktywności jest ważnym elementem ich pracy, istotnym przy pozyskiwaniu nowych partnerów i ułatwiającym realizowanie przyszłych przedsięwzięć.
Istotnym elementem procesu dojrzewania lidera jest także nabywanie przez niego świadomości roli jaką odgrywa on w swoim środowisku. Dzięki doświadczeniom projektowym zaczyna rozumieć, że posiada narzędzia i kompetencje dzięki którym może wpływać na ożywianie życia lokalnego i aktywizację mieszkańców.
Dojrzały lider angażuje się w kolejne projekty, także poza programem DL.
II.ZAŁOŻENIA ORAZ CEL KONKURSU
W IX edycji Programu „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych, poprawie jakości życia. W rezultacie podejmowane działania mają przyczyniać się do budowania lokalnego kapitału społecznego. Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.
W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na 3-6 miesięczne projekty, które:
- zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
- wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności,
- mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
- przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności,
- będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
- będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.
Organizacje oraz grupy nieformalne, które poszukują inspiracji do działania, mogą skorzystać z doświadczeń poprzednich grantobiorców Programu. Program „Działaj Lokalnie” to już ponad 7,5 tysiąca zrealizowanych projektów oraz ponad 32 miliony złotych przekazanych w postaci grantów. Wszystkie dotychczas dofinansowane inicjatywy opisane są na stronie www.dzialajlokalnie.pl w zakładce pod nazwą „Baza projektów”, a także w publikacjach dostępnych w zakładce „Mediateka”. Część z nich to uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem mogą być zastosowane w każdej polskiej gminie, dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z dobrymi praktykami Programu
Program adresowany jest do:- organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną (np. fundacji, stowarzyszeń zarejestrowanych, uczniowskich klubów sportowych, stowarzyszeń kultury fizycznej, organizacji społeczno-zawodowych rolników), z wyłączeniem fundacji skarbu państwa i ich oddziałów, fundacji utworzonych przez partie polityczne, stowarzyszeń samorządów lokalnych, Lokalnych Grup Działania i Lokalnych Grup Rybackich, Lokalnych Organizacji Turystycznych związków stowarzyszeń,
- oddziałów terenowych organizacji pozarządowych posiadających osobowość prawną,
- grup nieformalnych (w tym także oddziałów terenowych organizacji nieposiadających osobowości prawnej), w których imieniu wniosek złoży organizacja pozarządowa (jak wyżej) lub jedna z następujących instytucji publicznych: przedszkole publiczne, szkoła publiczna, instytucja kultury, biblioteka publiczna, ośrodek pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, Lokalne Grupy Działania, Lokalne Grupy Rybackie i Lokalne Organizacje Turystyczne. Instytucje te muszą posiadać osobowość prawną lub dysponować stosownym pełnomocnictwem od organu, któremu podlegają, do reprezentowania go w zakresie umożliwiającym przeprowadzenie planowanych działań, podpisanie umowy oraz rozliczenie projektu.
- grup nieformalnych, występujących z wnioskiem samodzielnie, jako tzw. Inicjatywa DL (definicja w części IX pkt.3).
- wymienione wyżej organizacje będące w likwidacji,
- organizacje/instytucje niewymienione powyżej.
- mają siedzibę w gminach: Sokółka, Dąbrowa Białostocka, Korycin, Szudziałowo, Nowy Dwór
- oraz planują prowadzić działania na terenie przynajmniej jednej z wymienionych gmin.
- zakup materiałów biurowych, artykułów plastycznych i innych materiałów, np. do zajęć i warsztatów,
- koszty koordynacji i zarządzania projektem,
- zakup elementów wyposażenia, koszty podróży krajowych,
- wynagrodzenia specjalistów, honoraria,
- wynajem sal, sprzętu, nagłośnienia, transportu,
- koszty druku,
- zakup sprzętu, jeżeli jest to merytorycznie uzasadnione,
- koszty przejazdu (np. na spotkania i szkolenia organizowane przez ODL).
- udzielania pożyczek,
- przedsięwzięć, które zostały już zrealizowane,
- celów religijnych i politycznych oraz uprawiania kultu religijnego,
- działań ściśle sportowych, jeśli nie prowadzą one do aktywizacji społeczności i długotrwałych rezultatów,
- zakupu środków trwałych i wyposażenia, który nie jest merytorycznie uzasadniony,
- bezpośredniej pomocy finansowej dla osób fizycznych,
- inwestycji (np. zakup gruntów, budowa obiektów przemysłowych, oczyszczalni ścieków itp.),
- podatku od towarów i usług, jeśli istnieje możliwość odzyskania lub odliczenia tego podatku,
- tworzenia kapitału żelaznego organizacji,
- zagranicznych wycieczek i wyjazdów,
- kar, grzywien i odsetek karnych,
- zakupu napojów alkoholowych,
- podstawowej działalności instytucji publicznych wynikającej z właściwych im ustaw,
- finansowania podatku dochodowego od osób prawnych,
- prowadzenia działalności gospodarczej.
- są bezpośrednio związane z realizowanym przedsięwzięciem i są niezbędne do jego realizacji,
- są racjonalnie skalkulowane w oparciu o ceny rynkowe.
- projekt został złożony w terminie, tj. do 30 maj
- projekt jest złożony w generatorze wniosków Programu „Działaj Lokalnie IX” 2016 i jest kompletny (tj. zawiera odpowiedzi na wszystkie pytania).
- projekt jest złożony przez organizację, instytucję lub grupę uprawnioną do udziału w konkursie, zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w części III Regulaminu.
- projekt jest adresowany do społeczności do około 20.000 mieszkańców (lub większej, objętej konkursem miejscowości), która mieści się w zasięgu działania ODL, a siedziba wnioskodawcy (organizacji, oddziału) znajduje się na obszarze objętym konkursem przez ODL.
- harmonogram minimum 3-miesięcznego, max. 6-miesięcznego projektu jest przewidziany na okres między 15 czerwca 2016- 31 grudnia 2016
- przedstawiony w formularzu wniosku budżet jest prawidłowo wypełniony (nie zawiera błędów rachunkowych).
- kwota wnioskowanej dotacji nie przekracza 6.000 złotych.
- Organizacja/grupa/Inicjatywa DL ma zaplanowany wkład własny w wysokości minimum 25% wartości wnioskowanej dotacji, z czego min. 5% w postaci finansowej, pozostała część w postaci wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy.
- odpowiadają na jasno zdefiniowaną potrzebę, ważną dla społeczności, której zaspokojenie służy dobru wspólnemu.
- zakładają działania adekwatne do opisanej potrzeby, właściwy do założeń projektu harmonogram działań oraz wymierne rezultaty.
- szeroko angażują mieszkańców do zaspokojenia tej potrzeby, a przez to do aktywności na rzecz dobra wspólnego, opierają się na współpracy z partnerami instytucjonalnymi i wolontariuszami.
- zakładają atrakcyjne dla odbiorców działania i różnorodny sposób komunikowania o planowanych działaniach.
- proponują nowe działania/nową ofertę dla mieszkańców, albo włączają nowe środowiska w prowadzone wcześniej działania.
- jasno i w sposób wymierny przedstawiają planowane korzyści, jakie w efekcie realizacji projektu odniosą jego bezpośredni uczestnicy oraz lokalna społeczność, a także sami realizatorzy.
- planują kontynuowanie wybranych działań projektu i podtrzymanie aktywności środowisk lub grup społecznych po zakończeniu realizacji projektu.
- gwarantują zaangażowanie wymaganego wkładu własnego.
- mają budżet adekwatny do zaplanowanych działań.
- Co to jest dobro wspólne?
- Czym jest kapitał społeczny?
- Co to jest grupa nieformalna w rozumieniu Programu „Działaj Lokalnie”?
- Co to jest Inicjatywa „Działaj Lokalnie”?
- Ile minimalnie muszą trwać projekty składane do konkursu?
- Ile projektów może zgłosić do konkursu jeden wnioskodawca?
- Czy parafia może złożyć wniosek do konkursu „Działaj Lokalnie”?
- W imieniu ilu grup nieformalnych może złożyć wniosek jedna instytucja posiadająca osobowość prawną?
- Ile grantów może otrzymać jeden wnioskodawca?
- Czy organizacja lub instytucja z siedzibą w miejscowości powyżej 20 tysięcy mieszkańców może realizować projekt w społeczności wiejskiej?
- składane przez wnioskodawców z gmin wiejskich na działania w swoich społecznościach,
- składane przez wnioskodawców z Iławy na działania prowadzone w Iławie,
- składane przez wnioskodawców z Iławy na działania prowadzone na terenach wiejskich.
- Czy organizacja lub instytucja podlegająca jednostce z siedzibą poza terenem działania ODL (oddział terenowy stowarzyszenia, filia itp.) może ubiegać się o dotację?
- jeżeli do ODL działającego na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Międzylesie i Stronie Śląskie zgłosi się oddział stowarzyszenia (bez osobowości prawnej) z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej, którego zarząd główny (posiadający osobowość prawną) ma siedzibę w Kłodzku, to jeśli oddział uzyska stosowne pełnomocnictwo i planuje działać na terenie swojej gminy – SPEŁNIA KRYTERIA FORMALNE. Warunkiem jest, żeby to oddział aplikował na podstawie pełnomocnictwa, a nie instytucja spoza obszaru działania ODL.
- jeżeli do ODL działającego na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka, Lądek-Zdrój, Międzylesie i Stronie Śląskie zgłasza się sekcja koła PZW działająca w gminie Bystrzyca Kłodzka (przy czym konto bankowe i władze są skupione w kole z siedzibą w gminie Kłodzko), to NIE SPEŁNIA ONA KRYTERIÓW FORMALNYCH gdyż nie jest organizacją, która ma prawne możliwości do samodzielnej realizacji projektu na terenie objętym zasięgiem ODL.
- Czy organizacje zgłaszające się do udziału w Programie „Działaj Lokalnie” mogą równolegle realizować inne projekty finansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności?
- Czy ODL może finansować działania sportowe?
- Jaka jest maksymalna dopuszczalna kwota dotacji, którą grantobiorcy mogą przeznaczyć na zakup środków trwałych i/lub finansowanie kosztów administracyjnych?
- Czy należy zebrać jakiś wkład dodatkowy?
- Jaką formę może mieć wkład dodatkowy?
- Co to jest wkład finansowy?
- Co to jest wkład niefinansowy?
- Co to jest wkład rzeczowy?
- Co to jest wkład usługowy?
- Co to jest wkład w postaci pracy wolontariuszy?
- Jak obliczyć wartość wkładu niefinansowego?
- Kiedy należy pozyskać wkład dodatkowy?
- Czy koszt telefonu, czynszu lub rachunki za koszty utrzymania organizacji można uznać za wkład dodatkowy?